Jak wybrać telefon/smartfon? To proste… zapoznaj się z poniżej opisanymi parametrami telefonów/smartfornów i wykorzystaj narzędzie informatyczne do wspomagania decyzji zakupowych.

Najważniejsze kryteria, czyli parametry telefonów, na podstawie których podejmujemy decyzję zakupową to:

 • ekran w telefonie Ekran (matryca) – podstawowa cecha to jego rozmiar. Największą popularnością cieszą się 5 calowe wyświetlacze. Następnie typ wyświetlacza. Na rynku spotykamy wyświetlacze pojemnościowe (reagujące na zmiany pola elektrostatycznego pod wpływem dotyku) oraz starsze ekrany oporowe (reagujące na nacisk, już praktycznie niestosowane). Te pierwsze są bardziej precyzyjne i wygodniejsze w użyciu, ale w większości przypadków ich obsługa nie jest możliwa w rękawiczkach. Najczęściej stosowane ekrany pojemnościowe wykonane są w technologii TFT LCD – stosunkowo prosta matryca oparta na cienkowarstwowych tranzystorach oraz IPS – cechują się przede wszystkim wsparciem dla wielodotyku i możliwością stosowania dużych rozdzielczości na małych przekątnych ekranu, oparte na diodach, z dużą częstotliwością odświeżania i świetnym kontrastem. Super AMOLED są ulepszoną wersją AMOLED o zredukowanej przestrzeni pomiędzy warstwami ekranu, zapewniającej większą jasność i przejrzystość oraz szybszą reakcję na dotyk. Kolejno rozdzielczość, która wpływa na wyrazistość obrazu oraz związane z nią zagęszczenie pikseli np. dla Samsung Galaxy S7 576ppi(pikseli na cal) przy rozdzielczości 2560×1440 pikseli i ekranie 5,1 cala. Więcej informacji: [1].
 • procesor i ram w telefonie Wydajność (Procesor i RAM) – od procesora i RAM-u zależy wydajność telefonu, czyli szybkość otwieranych aplikacji, liczba zadań wykonywanych na raz, ilość detali w grach itp. Największym zainteresowaniem cieszą się procesory 4 (i więcej) rdzeniowe oparte na 64-bitowej technologii np. 8-rdzeniowy Qualcomm Snapdragon 810. W przypadku RAM-u, generalna zasada to im więcej tym lepiej. Sprawną pracę na telefonie powinno już zapewnić 2GB-4GB. Więcej informacji [2].
 • pamięć w telefoniePrzestrzeń na dane – dzieli się na pamięć wbudowaną i zewnętrzną. Pamięć wbudowana to stała ilość miejsca na dysku na zdjęcia, filmy i inne dokumenty. Pamięć zewnętrzna jest dodatkową opcją jeśli telefon posiada wejście na karty pamięci np. microSD, które mogą znacznie zwiększyć przestrzeń na dane. Aktualnie najczęściej oferowana przestrzeń pamięci wbudowanej to 16GB i więcej. Więcej informacji: [3].
 • Bateria w telefonieBateria – im większa pojemność baterii, tym dłuższa możliwość użytkowania telefonu. Największą popularnością cieszą się smartfony z minimum 2000 mAh. Warto zwrócić uwagę, czy telefon ma możliwość wymiany baterii, czy jest ona zamontowana trwale. Na rynku występuje kilka typów baterii: litowo-jonowe (najczęściej stosowane) – charakteryzują się dużą żywotnością oraz niewielkim rozmiarem i wagą, niklowo-kadmowe – duży rozmiar, mała pojemność i krótka żywotność, cynkowo-powietrzne – ciężkie i niezbyt żywotne, niklowo-wodorowe – lepsze od dwóch poprzednich, ale gorsze od litowo-jonowych. Więcej informacji: [4].
 • aparat fotograficzny w telefonie Aparat fotograficzny – na jakość zdjęć istotny wpływ ma optyka, czyli jakość i wielkość obiektywu. Największą popularnością cieszą się obiektywy Carl Zeiss. Podstawową cecha obiektywów podawana przez producentów to jasność, która ma szczególne znaczenie przy kiepskim oświetleniu. Flagowe smartfony mają jasność f/1.9. Kolejną cechą jest rozdzielczość, która nie idzie w parze z jakością zdjęć. Im więcej megapikseli, tym generują więcej szumów i rejestrują mniej światła. W tym przypadki nie do końca prawdziwe jest twierdzenie, że im wyższa rozdzielczość tym lepiej. Więcej na temat tego problemu [5]. Dodatkowym atutem aparatu jest stabilizacja obrazu, którą posiada już wiele smartfonów. Więcej informacji: [6].
 • System operacyjny – najpopularniejsze systemy operacyjne na rynku to iOS (telefony Apple – iPhone), Android (zaprojektowany przez Google), Windows Phone (okienka Microsoft). Liderem jest Android (około 80% Polskiego rynku), który umożliwia integrację ze skrzynką Gmail, przeglądarką Chrome oraz dokumentami zapisanymi na dysku Google. iOS zapewnia za to bardzo duże bezpieczeństwo pracy, natomiast Windows Phone to propozycja dla fanów tradycyjnych okienek Microsoftu. Więcej informacji: [6].
 • dodatkowe opcje telefonuDodatkowe opcje – np. Dual SIM, czyli możliwość użytkownia dwóch numerów (dwóch kart SIM) jednocześnie; odbiornik GPS, ekran zakrzywiony na krawędź telefonu, ładowanie bezprzewodowe itd.

 

 

Jeśli chcesz w szybki łatwy sposób dokonać samodzielnego wyboru telefonu, przeczytaj szczegółową instrukcję obsługi znajdującą się pod linkiem: Instrukcja Obsługi i wykorzystaj dostępne za darmo narzędzie bazujące na naukowej metodzie – hierarchicznej analizie problemów decyzyjnych (AHP).

Do porównania parametrów telefonów, wykorzystaj poniższą skalę:

 • 1 – co znaczy, że porównywane parametry są równoważne,
 • 3 – parametr danego telefonu jest trochę lepszy,
 • 5 – jest dużo lepszy,
 • 7 – jest absolutnie lepszy,
 • 9 – jest ekstremalnie lepszy.

Narzędzie do wyboru (porównania) telefonu: