Jak wybrać laptopa w minutę? To prostsze niż myślisz…wystarczy wykorzystać odpowiednią metodę. Zapraszam Cię do zapoznania się z nowatorskim narzędziem do porównywania ofert laptopów. Teraz będziesz mógł w szybki i łatwy sposób dokonać samodzielnego wyboru najkorzystniejszej oferty laptopa na rynku. W dodatku niezależnie od źródła oferty np. z serwisów: Allegro, Media Markt, Komputronik, czy innych dostawców.

W pierwszej kolejności powinieneś poznać najważniejsze kryteria, czyli parametry laptopów, na podstawie których podejmujemy decyzję zakupową. Nie jest to jednak konieczne w przypadku narzędzia informatycznego, które poznasz, dlatego jeśli Cię to nie interesuje, to pomiń ten fragment artykułu. Są to:

 • ekran, matryca do laptopa Ekran (matryca) – pierwszy parametr, na która zwracamy uwagę przy wyborze laptopa to jego wielkość, który jest powiązany z długością przekątnej matrycy. W zależności od preferencji możemy wybrać ekran błyszczący lub matowy, natomiast w zależności od technologii np. TN lub IPS. W skrócie, ekran matowy rozprasza światło, dzięki czemu nie ma tzw. efektu lustra. Z kolei ekran błyszczący pozwala zazwyczaj osiągnąć lepszą jakość kolorów i kontrastu niż ekrany matowe. TN oznacza ekran o krótkim czasie reakcji (bez efektu smużenia) jednak z wąskim kątem widzenia oraz średnim kontrastem. Ekrany IPS posiadają szerszy od TN kąt widzenia oraz większy kontrast i nasycenie kolorów (szczególnie preferfowane dla grafików i graczy, którzy bardziej od szybkości reakcji cenią jakość obrazu). OLED to ekran wykonany z LED-ów, o najlepszym kontraście, głębi kolorów oraz bardzo oszczędny i cienki. Kolejna cecha ekranu to rozdzielczość. Najpopularniejsza w tej chwili to rozdzielczość HD (1366×768 pikseli), jednak optymalna wielkość to Full HD (1920×1080 pikseli). Więcej informacji możesz znaleźć na stronie: [1].
 • procesor do laptopa Procesor – Najpopularniejsi producenci procesorów na rynku to Intel i AMD, natomiast podstawowa cecha procesorów to wydajność. Dla najpopularniejszych procesorów Intel można ją określić następująco: procesor i7 – super wydajny, dla entuzjastów i do profesjonalnych zastosowań, i5 – bardzo wydajne, dla graczy, i3 – wydajne. Dla procesorów AMD FX8 – wydajne, do wymagających zastosowań, FX6 – wydajne. Drugą cechą jest generacja procesora, którą określa pierwsza cyfra w liczbie po nazwie procesora np. 6600 oznacza 6 generację, natomiast dalsza częśc 600 jest to wydajność procesa względem innych modeli np. i5 6600 jest wydajniejszy od i5 6500. Kolejna cecha to częstotliwość taktowania, która ma wpływ na wydajność procesora np. 2500MHz lub 2.5 GHz, co oznacza dwa i pół tysiąca megaherca lub 2 i pół gigaherca. Generalnie im wyższa częśtotliwość tym lepiej, ale nie zalecane jest porównywanie częstotliwości procesorów różnych producentów oraz różnych generacji tego samego producenta.Następna cecha to liczba rdzeni. Do podstawowych zastosowań np. przeglądanie Internetu itp. wystarczą dwa rdzenie, natomiast do nowoczesnych gier już bardziej preferowany jest procesor 4 dzeniowy. Więcej informacji: [2].
 • RAM do laptopaPamięć RAM – wykorzystywana jest podczas uruchamiania programów lub wykonywania innych operacji przez system. Warto wiedzieć, że od Microsoftu Windows Vista system wykorzystuje funkcję SuperFetch, która zarządza pamięcią RAM w taki sposób, aby najczęściej otwierane pliki i aplikacje były odczytywane z szybkiego RAM-u, a nie z dysku (z pamięci wirtualnej). W związku z tym im więcej pamięci RAM, tym większa szansa na to, że często użytkowana aplikacja będzie przechowywana w pamięci i przez to włączy się niemal natychmiast, zamiast uruchamiać się powoli z dysku. W tej chwili na rynku najczęściej spotyka się z laptopy z ilością od 4 do 16GB RAM. W przypadku RAM-u ważny jest również typ i jego szybkość. W tej chwili spotykamy na rynku typ DDR3 oraz DDR4. DDR4 w powrównaniu do DDR3 używa mniej energii (co wpływa na zużycie baterii) oraz zapeniwa szybszy transfer danych. Szybkość RAMu to liczpa podawana po typie np. RAM DDR3 1600 oznacza, że częstotliwość taktowania pamięci wynosi 1600MHz. Więcej informacji: [3].
 • karta graficzna do laptopa Karta Graficzna – rozróżniamy dwa rodzaje kart graficznych do laptopów – zintegrowane z procesorem lub dedykowane. Karty dedykowane to osobny układ najczęściej firmy Nvidia lub AMD. Ich oznaczenie to np. dla układu GeForce 450M. Pierwsza cyfra oznacza generację układu graficznego, natomiast druga miejsce w serii. Dzięki temu wiadomo, że układ 840 jest bardziej wydajny od układu 830, ale może się to nie sprawdzić przy układzie 780 w porównaniu do 820, ponieważ różnica w architekturze może znacząco nie wpływać na poprawę wydajności. W przypadku układów AMD np. Rodeon Rx – za x wstawiane są cyfry, które oklreślają segment układu (im większa cyfra tym bardziej wydajny). Karty zintegrowane z procesorem zazwyczaj pozwalają na uruchomienie gier o niskiej rozdzielczości. Ich przewagą nad kartami dedykowanymi jest niższy pobór energii. Więcej informacji: [4].
 • dysk twardy do laptopoaDysk twardy – służy do przechowywania danych. Od jego typu zależy szybkość dostępu do danych. Główne typy dysków oferowanych na rynku: HDD, SSD oraz hybrydowe SSHD. HDD są to dyski magnetyczne (talerzowe), które zapewniąją standardową wydajność oraz dużą pojemność, najczęścidej od 500GB do 10000GB (10TB). Dyski magnetyczne charakteryzują się również różną liczbą obrotów na minutę np. 5400, 7200 (im więcej tym szybszy dostęp do danych). Dyski SSD – zbudowane z pamięci Flash (półprzewodnikowe), bardzo szybkie, ale oferują mniejszą pojemność i są droższe. Najczęsciej spotykane od 60GB do 2TB. Z klei dyski hybrydowe SSHD łączą w sobie technologię HDD (duża pojemność) oraz SSD (szybkość – w niektórych zastotoswaniach są nieco szybsze od HDD). Można je dostać w niższej cenie oraz wyższą pojemnością niż SSD, ale są znacząco wolniejsze od SSD. Więcej informacji: [5].

Następnie, jeśli nie czytałeś poprzedniego artykułu, powinieneś zaznajomić się z metodą wpierającą wielokryterialny proces decyzyjny – AHP (ang. Analytic Hierarchy Process – hierarchiczna analiza problemu decyzyjnego) oraz narzędziem informatycznym, który ją wykorzystuje [6].

AHP umożliwia sprowadzenie złożonego problemu decyzyjnego do określonej liczby prostszych wyborów (pojedynczych porównań), co w znaczny sposób ułatwia podjęcie ostatecznej decyzji.

W metodzie tej porównywane są między sobą poszczególne kryteria oraz warianty decyzyjne (alternatywne decyzje) względem pojedynczych kryteriów. Jednak w ramach niniejszego artykułu przygotowałem wersję narzędzia informatycznego bazującego na metodzie AHP z poprzedniego artykułu, które znacznie redukuje liczbę porównań. Wykorzystana wersja narzędzia umożliwia na wejściu wybór typu laptopa wraz z wcześniej zadeklarowanymi (przez eksperta dziedzinowego) wartościami dla poszczególnych porównań kryteriów między sobą. Dzięki temu Twoja praca sprowadzi się jedynie do porównania poszczególnych parametrów wybieranych laptopów względem przyjętych kryteriów. Jest to czynność wymagająca jedynie kilku kliknięć myszą, które zajmą Ci mniej niż minutę.

Zatem zaczynamy. Na początku musimy wybrać dwa warianty decyzyjne, czyli dwa laptopy, z pośród których wskażemy ten lepszy (korzystniejszą ofertę). Załóżmy, że wybieramy laptopy do użytku domowego i na podstawie maksymalnej ceny (2500zł), na którą możemy sobie pozwolić, wytypowaliśmy do naszej analizy dwa laptopy (np. z serwisu Allegro) o następujących parametrach:

laptopy z allegro
Po sprawdzeniu szczegółów ofert otrzymaliśmy następujące informacje:

 • Laptop do domu 1Ekran: 15″-15.9″, matryca błyszcząca, rozdzielczość 1366×768 pikseli; Procesor: Intel Core i5 2600MHz, 4 rdzenie; Pamięć RAM: 8GB DDR3 1600MHz; Dysk twardy: SSD 240GB;
 • Laptop do domu 2Ekran: 15″-15.9″, matryca matowa, rozdzielczość 1920×1080 pikseli; Procesor: Intel Core i7 2600MHz, 4 rdzenie; Pamięć RAM: 8GB DDR3 1333MHz; Dysk twardy: HDD 320GB;

W przykładowym procesie decyzyjnym pomijamy fakt czy jest to laptop nowy czy używany oraz kartę graficzną. Oczywiście jeśli będziesz chciał możesz uwzględnić również te dwa kryteria w swojej analizie.

W pierwszej kolejności klikając w odpowiednie zdjęcie wybieramy typ laptopa. Do wyboru masz trzy typy, zgodnie z rysunkiem 1.
laptop do domu, gier, biura
Rysunek 1. Trzy możliwe do wyboru typy laptopów.

Po kliknięciu w zdjęcie wybranego typu laptopa, automatycznie wczytują się warianty i kryteria (rysunek 2) oraz zdefiniowane przez eksperta dziedzinowego wartości w poszczególnych porównaniach kryteriów między sobą (rysunek 3). W ten sposób ekspert określił, które kryteria są istotne (bardziej lub mniej) dla danego typu laptopa.

warianty i kryteria wyboru
Rysunek 2. Automatycznie wczytane warianty i kryteria dla danego typu laptopa z rysunku 1.

parametry laptopów
Rysunek 3. Automatycznie wczytane wartości kryteriów wcześniej zdefiniowane przez eksperta dziedzinowego.

Tak naprawdę jedynym zadaniem, które musisz wykonać (oprócz wybrania typu laptopa) jest porównanie parametrów laptopów poprzez określenie przewagi każdego laptopa dla danego kryterium (parametru), na podstawie informacji uzyskanych z ofert np. z serwisu Allegro. Tzn. kolejno porównujemy ekran, procesor, RAM i dysk twardy określając za pomocą poniższej skali, który laptop ma lepszy parametr. Wszystkie elementy, które musisz określić w narzędziu zostały poprzedzone pomarańczowym tekstem (pozostałe modyfikacje, takie jak: dodawanie wariantów, kryteriów, zmiana wartości porównań kryteriów między sobą są dowolne).

 • 1 – co znaczy, że porównywane parametry są równoważne,
 • 3 – parametr danego laptopa jest trochę lepszy,
 • 5 – jest dużo lepszy,
 • 7 – jest absolutnie lepszy,
 • 9 – jest ekstremalnie lepszy,

Porównanie parametrów wcześniej wybranych ofert laptopów przedstawia rysunek 4.
porównanie laptopów
Rysunek 4. Porównanie parametrów laptopów.

Po określeniu wartości dla porównań parametrów laptopów, przedstawionych na rysunku 4, automatycznie wyświetla się wynik w postaci wartości numerycznej oraz wykresu słupkowego, co widać na rysunku 5. Z przeprowadzonej analizy wynika, że wybór laptopa numer 2 jest korzystniejszy w przypadku wyboru laptopa do użytku domowego.
wybór laptopa
Rysunek 5. Wynik analizy w postaci obliczonej wartości dla poszczególnych laptopów.

Jeśli chcesz możesz dodać większą liczbę wariantów decyzyjnych (laptopów, z pośród których wybierasz) oraz kryteriów, na podstawie których podejmujesz decyzję. Możesz również zmienić wartości kryteriów oraz wariantów decyzyjnych we wszystkich porównaniach, zgodnie ze swoimi preferencjami. Dla przykładu przy wyborze typu laptopa „Laptop do biura” jako jedno z kryteriów uwzględniłem cenę. Oczywiście kryterium „Cena” możesz również dodać do porównań z udziałem innych typów laptopów.

Jak widać, dzięki powyżej opisanemu narzędziu, masz możliwość szybkiego i łatwego, a przede wszystkim samodzielnego i racjonalnego wyboru najkorzystniejszej oferty laptopa.

Zapraszam do wykorzystania narzędzia oraz do podzielenia się opiniami w komentarzach.

Narzędzie do hierarchicznej analizy problemów decyzyjnych – AHP (Instrukcja obsługi):